Kas tai yra virtualus dokumentas? Tai toks dokumentas, kuris atrodo skirtingai, kai yra peržiūrimas skirtingu laiku arba skirtingų žmonių. Pavyzdžiui, jūs galite norėti atvaizduoti atsitiktinai parenkamus paveiksliukus arba reklamuoti skirtingus produktus, kai kas nors apsilanko jūsų puslapyje. Sudėtingesni puslapiai pasižymi kintančia grafika, kuri kuriama kartu su puslapiu. Tokių puslapių kūrimui yra sukurta daug programinių priemonių bei pagalbinių programų ("PostScript", "gd" Grafikos biblioteka, "gnuplot", "pgperl"). Jų mes nenagrinėsime, o šiame skyriuje pateiksime pora pavyzdžių virtualių dokumentų kūrimui iliustruoti.
Virtualių dokumentų kūrimo principas: Vietoj paprasto HTML dokumento sukuriama CGI programa, kuri priklausomai nuo aplinkybių (laiko, vartotojo, sistemos parametrų ir pan.) sukuria skirtingus HTML dokumentus arba atvaizduoja vieną iš kelių jau sukurtų.
Šiame pavyzdyje priklausomai nuo laiko išvedami skirtingi pasisveikinimai.
Tai vienas iš dažniausiai vartojamų virtualių dokumentų elementų - prisijungimų skaitliukas. Jis skaičiuoja, kiek kartų buvo prisijungta prie puslapio ir išveda prisijungimų skaičių. Yra dau šio pavyzdžio modifikacijų, atčiau esmė viena - kiekvieną kartą skaitliuko turinys keičiasi, o tai jau virtualaus dokumento požymis.
Šiame pavyzdyje priklausomai nuo sistemos apkrautumo (duomenų perdavimo greičio per tinklą) atvaizduojami skirtingi dokumentai (simple.htm ir complex.htm). Pirmąjį sudaro paprasta tekstinė informacija, dėl to jis užima mažai vietos. Antrasis susideda iš informacijos, papildytos grafika. Jis be abejo yra žymiai didesnis ir perduodant tinklu, naudoja daugiau resursų.